ZX Spectrum+

Έτος: 1984
Δωρητής: Ψαρρός Κώστας

ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΚΘΕΜΑΤΟΣ

Δόθηκε στο σύλλογό μας από τον κ. Ψαρρό Κώστα.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΚΘΕΜΑΤΟΣ

O ZX Spectrum+ είναι ένα από τα τελευταία μοντέλα υπολογιστών της  εταιρείας Sinclair Research πριν αυτή πωληθεί στην Amstrad.  Η   Sinclair Research ήταν η καλύτερη εταιρεία ηλεκτρονικών στη Μεγάλη Βρετανία από το 1982  μέχρι το 1986 που πωλήθηκε στην Amstrad. Η επιτυχία της ήταν τόσο μεγάλη που ο ιδρυτής της και πλέον μοναδικός της υπάλληλος, ο εφευρέτης  Clive Sinclair χρίστηκε ιππότης από την βασίλισσα.Ο σχεδιασμός του ZX Spectrum+ ξεκίνησε τον Ιούνιο του 1984 και εμφανίστηκε στην αγορά τον Οκτώβριο του ίδιου έτους. Η ταχύτητα των διαδικασιών οφείλεται στο ότι ο  ZX Spectrum+  ήταν εσωτερικά ακριβώς ίδιος με το θρυλικό ZX Spectrum  με τα πλήκτρα “γομολάστιχες”. Οι μόνες διαφορές ήταν το νέο πληκτρολόγιο και η ύπαρξη πλήκτρου reset.  Η τιμή του όταν εμφανίστηκε ήταν £179,95 ενώ δινόταν και η  δυνατότητα στους κατόχους του  ZX Spectrum να το μετατρέψουν μόνοι τους σε  ZX Spectrum+  με τη χρήση ενός κιτ μετατροπής.

Ο  ZX Spectrum+ είχε είσοδο και έξοδο ήχου και ΄έπρεπε να συνδεθεί με εξωτερικό κασετόφωνο για να διαβάσει ή να αποθηκεύσει προγράμματα  ή παιχνίδια και φυσικά με τηλεόραση..

Τεχνικές Προδιαγραφές

Επεξεργαστής: Z80A στα 3.5 MHz

ROM: 18KB

RAM: 48KB

Full-stroke 58 key Keyboard

Sound – 3 κανάλιια, 7 οκτάβες

Colour Graphic RGB

Τιμή : £179,95

Ιστορία Εκθέματος

Δόθηκε στο σύλλογό μας από τον κ. Ψαρρό Κώστα.