Zenith – Data systems ZWL 183-93

Έτος: 1987
Δωρητής: Σιδηροφάγης Φώτης

ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΚΘΕΜΑΤΟΣ

Το συγκεκριμένο  Zenith  μαζί με τον εξωτερικό οδηγό δισκέτας  και τη τσάντα  μεταφοράς του  δόθηκε στο σύλλογό μας από τον κ. Σιδηροφάγη Φώτη.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΚΘΕΜΑΤΟΣ

Η Zenith Data Systems έχει κυκλοφορήσει ένα μεγάλο αριθμό φορητών υπολογιστών και το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ένα από αυτούς. Είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν σχετικές πληροφορίες, αλλά κάποια χαρακτηριστικά φαίνεται να είναι κοινά σε μερικά μοντέλα. Ειδικά ο ZWL-183-93 είναι αρκετά παρόμοιος με τον Ζ-158. Η υπολογιστική του ισχύ βασίζεται στον επεξεργαστή της Intel 8088 και δεν δέχεται κάποια κάρτα επέκτασης. Έχει μια αρκετά προηγμένη οθόνη υγρών κρυστάλλων για την εποχή του. Η πρώτη μονάδα δισκέτας είναι έξυπνα τοποθετημένη ως «pop-up» μονάδα, και η άλλη μπορεί να αντικατασταθεί από ένα σκληρό δίσκο. Εντύπωση προκαλεί και το οπτικό ποντίκι το οποίο συνοδεύεται από  το δικό του τροφοδοτικό.

Έτος Κατασκευής/Year 1987?
Προέλευση/Origin Η.Π.Α.  USA
Κατασκευαστής/Creator Zenith
Μοντέλο/Model ZWL-183-93