Sinclair ZX Spectrum +2 128K

ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΚΘΕΜΑΤΟΣ

Δόθηκε στο σύλλογό μας από τον κ. Πολύκαρπο Σκαπινάκη

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΚΘΕΜΑΤΟΣ

Στη συλλογή του Μουσείου Πληροφορικής προστέθηκε ένα Sinclair ZX Spectrum +2 128K! Πρόκειται για το πρώτο Spectrum της Amstrad μετά τη αγορά της  Sinclair-Spectum από την Amstrad το 1986 και το πρώτο που κατασκευάστηκε στην Ταϊβάν και όχι στην Μ. Βρετανία.

Κυκλοφόρησε τις αρχές του 1987 έχοντας ως βασικά χαρακτηριστικά το κανονικό (όχι γομολάστιχες) πληκτρολόγιο, μνήμη 128Κ, δύο εισόδους για joystick και φυσικά το ενσωματωμένο κασετόφωνο το  οποίο είναι ουσιαστικά το ίδιο με αυτό του  Amstrad  CPC464.

Έχει ενσωματωμένες δύο εκδόσεις BASIC, την 48 (για συμβατότητα με τα παλαιότερα  μοντέλα)  και την 128 όπου πλέον πρέπει να πληκτρολογούνται ολόκληρες οι εντολές.

Το Sinclair ZX Spectrum +2 128K είναι το πρώτο μοντέλο Spectrum της Amstrad μετά τη αγορά της θρυλικής Sinclair-Spectum από την Amstrad το 1986 και το πρώτο που κατασκευάστηκε στην Ταϊβάν και όχι στην Μ. Βρετανία.

Κυκλοφόρησε τις αρχές του 1987 έχοντας ως βασικά χαρακτηριστικά το κανονικό (όχι γομολάστιχες) πληκτρολόγιο, μνήμη 128Κ, δύο εισόδους για joystick και φυσικά το ενσωματωμένο κασετόφωνο το  οποίο είναι ουσιαστικά το ίδιο με αυτό του  Amstrad  CPC464.

Έχει ενσωματωμένες δύο εκδόσεις BASIC, την 48 (για συμβατότητα με τα παλαιότερα  μοντέλα)  και την 128 όπου πλέον πρέπει να πληκτρολογούνται ολόκληρες οι εντολές.

Το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση και λειτουργεί κανονικά. Συνοδεύεται  από  αρκετές κασέτες με διάσημα παιχνίδια της εποχής (GhostBusters, Moon Cresta, Rapid Fire, Xeno κτλ). Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα  η διαδικασία φόρτωσης από τις κασέτες που απαιτεί  αρκετά λεπτά (10+)

Τεχνικές Προδιαγραφές

Επεξεργαστής: Z80A στα 3.5 MHz